A BorsodChem banki hitelezői támogatják a kiegyezésen alapuló megállapodást
A Banki Hitelezők Irányító Testülete ezt az álláspontját a BorsodChem banki hitelezőinek csütörtökön Frankfurtban megtartott megbeszélésén fejtette ki. A közlés szerint a bankok egyértelműen kiálltak amellett, hogy a Permira Alapok és a Vienna Capital Partners továbbra is a BorsodChem többségi tulajdonosai maradjanak. "Az Irányító Testület ezzel támogatta a jelenlegi, kiegyezésen alapuló adósságátstrukturálási javaslatot, amelyről a banki hitelezők többsége kedden már elvi megállapodásra jutott" - közölte a társaság.
A megbeszélésen egyébként a bankok - az RBS, a HBOS, az Erste, a Raiffeisen, a K and H, az Unicredit/HVB és a GE - mellett részt vettek a kínai Yantai Wanhua, a BorsodChem, valamint a Permira képviselői is. Wolfgang Büchele, a BorsodChem vezérigazgatója a megbeszélés után úgy fogalmazott: "Nagyon örülünk, hogy a megbeszélésen a banki hitelezők kifejezték markáns támogatásukat, ami valódi mérföldkövet jelent az adósságátstrukturálási folyamatban".
A jelenlegi menedzsment és a jelenlegi tulajdonosok iránti elkötelezettség kinyilvánítása nagyon fontos lépést jelent a folyamatban. Bár a Yantai Wanhua kisebbségi tulajdonrészt szerezhet a BorsodChem, de a két vállalat közötti lehetséges szinergiák megtárgyalására és megvalósítására csak a későbbiekben, az iparágban szokásos szerződéses alapon kerülhet sor - tette hozzá a vezérigazgató. A BorsodChemnek nettó egymilliárd euró hitel átstruktúrálásáról kell megállapodnia mintegy 60 banki és más hitelezővel.
Az adósság egy része kölcsöntőkét jelentő úgynevezett mezzanine hitel, amiből névértéken mintegy 200 millió eurónyi lehet a kínai vegyipari társaságnál. Ez a korábbi tájékoztatás szerint a BorsodChem részvényeinek mintegy 19 százalékát jelenti. A jelenlegi fő tulajdonosok, a Permira csoport és a Vienna Capital Partners (VCP) együttműködő partnernek igen, többségi tulajdonosnak azonban nem fogadják el a kínai Wanhua csoportot - közölték a tulajdonosok képviselői nemrégiben magyar újságírókkal.
Az elutasítást azzal indokolták, hogy a kínai cég jelenleg versenytársa a kazincbarcikai vegyipari cégnek. A BorsodChemet finanszírozó banki hitelezők "irányító testületében" eredetileg október 6-ig kellett megállapodni a lejáró hitelekről, és ezt követően további mintegy egy hét állna rendelkezés mezzanine hitelt nyújtó hitelezőkkel, többek között a Wanhuával is megállapodásra. Korábban Christian Neuss, a Permira kockázati tőkebefektetési társaság partnere az újságíróknak azt mondta: ha nincs megállapodás, a BorsodChem sorsa a hitelezőktől függ.
A korábbi tájékoztatás szerint szó van arról, hogy a Magyar Fejlesztési Bank 100 millió euró hitelt nyújtana a BorsodChemnek a munkahelyek megőrzése érdekében, de erről - a legutóbbi információk szerint - még nincs megállapodás. A BC vezérigazgatója korábban azt közölte, hogy piaci kamatozású hitelről lenne szó, és az MFB-nek elsőbbsége lenne a többi hitelezővel szemben a törlesztésben.
A BorsodChem főtulajdonosai, a Permira és a Vienna Capital Partners (VCP) befektetési cég együttesen 80 millió euró friss forrást is biztosít a BorsodChem számára - közölték a tulajdonosok a közelmúltban. A banki hitelezőkkel tervezett megállapodás szerint a vezető hitelezők 2011 végéig a kamat 25 százalékát kérnék készpénzben, és a hitelek lejáratát meghosszabbítanák, de az időtartamot nem közölték. A kölcsöntőkét jelentő mezzanine hitelekkel kapcsolatban a hitelezők teljes egészében részvényt szeretnének. Ezeknek a hitelezőknek azonban nincs jogi alapjuk arra, hogy a kölcsönt részvénnyé konvertálják.