Ébredezik a lakossági hitelpiac
A járvány több, mint egy évvel ezelőtti kirobbanása óta először, végre bíztató adatokat tett közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a lakossági hitelezési piacon. Ezek az eredmények bár még csak óvatosan, de előrevetíthetik a világjárvány okozta gazdasági válságból való kilábalást is. Annak ellenére, hogy a finn Laina Finance elemző cég adatai is azt támasztják alá, hogy a fogyasztási hitelek piaca világszerte visszaesett, úgy tűnik a magyar lakossági hitelezés a megtorpanás után újra erőre kapott.
Ezt támasztják alá a legfrissebb márciusi adatok is, miszerint a folyósított lakáshitelek összege soha nem látott csúcsokat döntött meg Magyarországon. A lakáshitelek voltak az egyetlen olyan hiteltípus, ami nem esett vissza tartósan a koronavírus-válság alatt sem, folyósítása folyamatos volt. Az év eleji kisebb visszaesés után újra felfelé indult és márciusban 104,7 milliárd forint rekord összeg került folyósításra a lakosság számára. Ez nem csak az előző hónaphoz képest jelent 52%-os emelkedést, de jelentősen meghaladja a pandémia előtti időszak eredményeit is. 2020. március hónappal összevetve, a növekedés 20%-os. A magyar eredmények egyébként nagyjából lekövetik az európai adatokat. Hasonló leszállóágban volt a fogyasztói hitelezés a válság kezdete óta pl. Dániában is, erre mutatnak rá a dán Laanius Dk elemzői.
Személyi kölcsönök egyéves csúcson
A svéd pénzügyi elemzők is alátámasztják itt, hogy a fellelhető legnépszerűbb lakossági hiteltípusok közül, a személyi kölcsönöket vetette vissza a legnagyobb mértékben a koronavírus okozta válság. Lassú visszakapaszkodás volt jellemző a válság kirobbanása óta, de csak idén februárban sikerült a válság előtti szintet megközelíteni 30,3 milliárd forint kiutalt hitellel. Márciusban ez a szám tovább nőt, és elérte a 37,45 milliárd forintot, ami 24%-os növekedést jelent az előző hónaphoz képest és meghaladta az egy évvel ezelőtti azonos időszak számait (36,93 milliárd forint). Az ismét növekvő tendencia hátterében a januárban kivezetett THM-plafon és az időközben bevezetett Fogyasztóbarát Személyi Hitelek elterjedése is állhat.
Szabad felhasználású jelzáloghitelek is növekednek
Februárban még úgy tűnt, azzal, hogy újra könnyen hozzáférhetővé váltak a személyi kölcsönök, a szabad felhasználású jelzáloghitelek veszítenek népszerűségükből. Kiderült, hogy ez csak átmeneti megtorpanás volt, és márciusban már sokkal több fogyott a szabad felhasználású jelzáloghitelekből is, az előző hónapokhoz képest. Amíg februárban 4,3 milliárd forintnyi hitelt folyósítottak, addig márciusban már 6,77 milliárd forintnyi összeg került a lakossághoz, ami 57%-os emelkedést jelent.
A hitelfelvételi kedv látványosan növekszik, ennek egyik fő oka - amellett, hogy lassan talán látszik a koronavírus járvány vége-, hogy megjelentek a piacon a fogyasztóbarát, szabad felhasználású, fix kamatozású, biztonságos hiteltermékek.
Milyen egy fogyasztóbarát kölcsön az MNB kritériumai szerint?
- Szabad felhasználású hitel, hitelkiváltásra is.
- Maximális futamideje 7 év (84 hónap), egyenlő havi törlesztő részletekkel.
- Végig fix kamatozású
- Gyors ügyintézés- pozitív elbírálás esetén max.2-3 nap a hitelfolyósítás
- Online igényelhető
- A kamatfelár 500 ezer forint alatti összeg esetén max. 15 százalékpont, efölötti hitelösszeg esetén max. 10 százalékpont lehet.
- Előtörlesztés esetén az előtörlesztett összeg max.0,5% a díj, egy éven belüli fennmaradó futamidő esetén ingyenes.
Jelenleg azt látjuk, hogy a fogyasztói hitelpiac kis léptékben, de ténylegesen elindult kifelé a válságból. Minden adat ezt támasztja alá. Azt viszont nehezebb megjósolni, hogy ez a javuló trend mennyire lesz tartós, hiszen közben a járvány harmadik hulláma is lecsapott, ami újból visszavetheti a már újra éledező hitelezési piacot.