Még fénylik, de vesztett ragyogásából az arany
A folyamatban lévő technikai korrekció során az aranyár lépcsőzetesen letöredezve őröli fel az év eleje óta felhalmozott árfolyamnyereséget. Az elmúlt hét sok újat nem hozott a sárga nemesfém számára, amely nem volt képes elszakadni a nyersanyagoknál és a részvénypiacokon is megfigyelhető csökkenő tendenciától. Különösen az arany és az árupiaci termékek árfolyamának alakulását lekövető CRB index 52-hetes gördülő korrelációjának jelenlegi 0,68-as értéke számít szokatlanul magasnak, de a mintegy hatezer részvényt magában foglaló globális tőzsdeindex, az MSCI World index is történelmi viszonylatban magasnak mondható, 0,30-as korrelációt mutat az arannyal.
A magyarázatot a nemesfémeknél aktuálisan eluralkodó romló hangulatra sokan a csalódást keltő kínai és európai konjunktúraadatokban keresik. Az HSBC „flash”, előzetes adatok alapján számolt Kínára vonatkozó feldolgozóipari beszerzési menedzserindexe újabb jelzés a kínai gazdaság várt lassulását illetően. Korábban a pekingi államvezetés jelezte már, hogy 7,5%-ra módosítja a gazdaság idei éves növekedési rátáját, ami feltűnő lassulás az utóbbi évek 9-10% körüli növekedéséhez képest. Az amerikai gazdaság eközben viszonylag robusztus képét mutatja, bár vannak megfigyelők, akik szerint csak a kedvező szezonális hatásoknak és a tél enyhe alakulásának tudható be az Egyesült Államokban érzékelhető stabilizálódás. Míg a valójában csekély kínai visszaesés az ékszerek iránti és az ipari felhasználásban esetlegesen csökkenő keresletet révén fejtheti ki negatív hatását az arany árfolyamára, addig az amerikai gazdaság kedvezőbb alakulása csökkenti a Fed további monetáris könnyítésére való esélyt. Márpedig az utóbbi időszakban ez adott a leginkább szárnyakat az aranynak.
Az aranypiaci kilátásokat beárnyékolja egy másik keresleti tényező is. India, a világ eddigi legnagyobb aranyfogyasztója két hete már megemelte az aranyra vonatkozó importadót 2%-ról 4%-ra, és máris újabb adóemeléseket tervez. A minősítés nélküli aranyékszerekre további 2% forgalmi adó kivetésére tett javaslatot a kormány, és szintén 2% fogyasztási adó sújthatja a 200 ezer rúpia (közel egy millió forint) feletti aranyvásárlásokat. Ezek az India kereskedelmi egyenlegének javítását célzó tervek a Bombay Bullion Association becslése szerint 35%-kal is csökkenthetik a nemesfém iránti keresletet, aminek legnagyobb kárvallottjai a helyi kereskedők lennének. Egyelőre azonban még csak tervekről van szó, amelyek megakadályozására a 300 ezer tagot számláló indiai ékszerkereskedők szakmai szövetsége (India Gems and Jewellery Trade Federation) több napos sztrájkra szólította fel tagjait.
Görögország rendezett államcsődje levette az adósságfronton zajló állóháború napirendjéről a görög kérdést. Az európai bankrendszer az euróövezet központi bankja (EKB) révén pedig legutóbb ezermilliárd euró friss forráshoz jutott. Ez a gigantikus pénztömeg valamelyest hozzájárult ahhoz, hogy a már a megfizethetetlen szintekre drágult kamatok a portugál, spanyol és olasz államkötvényeknél visszább ereszkedjenek. A tőkepiacokról hosszabb távon nem finanszírozható kategóriába jelenleg Görögország mellett csak Portugália és Magyarország tartoznak. Bár a két előbbit életben tartó segélyek számunkra még a vágyálom kategóriájába tartoznak, ez sok vizet nem zavar, hiszen Magyarország nem eurótagország és gazdasága amúgy is súlytalan az EU perifériáján. Így általános a benyomás, hogy a pénzügyi világrend a lefagyás közeli állapotából most némileg felenged, és ez csökkenti egyes befektetők szükségletét a biztonság iránt, amelyet eddig az arany testesített meg.
A biztos menedék iránti befektetői igény visszaszorulásának jeleként értelmezik egyes elemzők azt is, hogy a Bloomberg által figyelemmel követett arany ETF-ekbe (aranyba fektető tőzsdén kereskedett alapok) az év eleje óta áramló pénz nemcsak elapadt, de az utóbbi napokban az alapok aranykészlete 8 tonnával csökkent is. Az összképhez hozzátartozik azonban, hogy az ETF-ek által tartott készlet ezt megelőzően emelkedett új történelmi rekordra. Masszív eladásokról tehát szó sincs, legfeljebb csak a befektetői érdeklődés pillanatnyi megtorpanásról. Az alacsonyabb árszint máris hozhat új beszállókat, akik csak arra vártak, hogy a sárga nemesfémből még egyszer kedvező áron bevásárolhassanak. Így véli ezt legalábbis a torontói székhelyű BMO Financial Group stratégiai tanácsadója Don Coxe, aki egy múlt hét végi interjúban úgy vélekedett, hogy „beléptünk az aranyár legkedvezőbb időszakába az életünk során".
Arany – technikai elemzés
A sárga nemesfém árfolyamának kilengései fokozatosan csillapodtak le az utóbbi napokban az akciós aranyra vadászó befektetők bevásárlásaival. Amennyiben az 1.640 dollár környékén kikristályosodó bázis az elkövetkezendőkben mégis átszakadna, az további esést valószínűsítene a pszichológiailag fontos 1.600 dolláros árfolyamszint felé, sőt akár még az alá is. Ez megtörhetné a 2008-as gazdasági és pénzügyi válság kirobbanása óta begyorsulva emelkedő trendet, de a nemesfém egy évtizede tartó felértékelődését még nem veszélyeztetné. Ha viszont ez a támasz kitart, úgy egy visszaemelkedés következhet az 1.660, 1.680 dolláros ellenállásokig.
Ezüst – technikai elemzés
A trendvonalak segítéségével történő technikai elemzés mintapéldája lehetne, ahogy az ezüstár az október végéről származó
35,42 dolláros ellenállás fölé kerülve február utolsó napjaiban az áttörés lendületétől hajtva élesen felszúrt az égbe. Az elért árfolyamtartományt azonban nem tudta tartósan meghódítani a kurzus, így a kitörés a lassan egy éve tartó csökkenő tendenciából tévesnek bizonyult, és az árfolyam enerváltan visszahanyatlott a korábbi lefelé vezető trendfolyosóba. A lemorzsolódás egyelőre követi a trendet, a megfáradt támadók a védvonalaikat feladva most egyelőre csalódottan visszavonulnak. A következő gyülekezési pont az erőgyűjtéshez 30,67 dollárnál található. Innét van esélye annak, hogy forduljon az irány felfelé, máskülönben 28 dollárig tartó további esés lehetséges.